درباره بلژیک

کشور پادشاهی بلژیک جز کشورهای غربی اروپا محسوب می‌شه و با بیشتر کشورهای غرب اروپا مرز مشترک داره. از شمال با کشور هلند هم مرزه و از شرق با آلمان، جنوب این کشور همسایه فرانسه و لوکزامبورگه و تنها اتصال دریا با بلژیک سواحل دریای سیاه تو شمال غربی این کشوره.

مساحت کشور بلژیک 30،528 کیلمتر مربعه که تشکیل شده از مناطق ساحلی شمال غربی که مناطق کم ارتفاعی هستن که بعد از پایین رفتن آب دریا به خشکی تبدیل شدن و با خاکریز‌ها محافظت می‌شن، فلات مرکزی که دره‌های حاصلخیزی داره و کوه‌های آردن تو جنوب شرقی این کشور که منطقه‌ای صخره‌ای جنگلیه و بیشتر نمونه‌های حیات وحش این کشور تو این منطقه قرار دارن.

آب و هوای کشور بلژیک از نمونه ‌های معتدل دریاییه و بارندگی تقریبن تو تمام فصول سال میزان قابل توجهی داره. میانگین دما زمستون‌ها 3 درجه سانتی‌گراد و تو تابستون‌ها حدود 18 درجه سانتیگراده.

کشور بلژیک به نسبت کشورهای اروپایی تراکم جمعیت بالایی داره و در هر کیلومترمربع به طور میانگین 342 نفر زندگی می‌کنن. بیشترین تراکم جمعیت تو منطقه شهر بروکسل (پایتخت بلژیک) و اطرافش دیده می‌شه.

بلژیک کشور دو فرهنگه ای محسوب می‌شه که همین باعث شده که این کشور به دو ناحیه زبانی تقسیم بشه. این دوگانگی فرهنگی بار‌ها صحبت تجزیه کشور بلژیک رو به میان آورده ولی با توجه به آرا انتخابات پارلمانی و مشارکت هر دو گروه برای اداره کشور، دولت مرکزی بلژیک تونسته این اتحاد رو حفظ کنه. یکی منطقه شمالی که فلاندر نامیده می‌شه و به زبان هلندی فلاندری صحبت می‌کنن و یکی منطقه جنوبی والونیا که به زبان فرانسوی حرف می‌زنن. در کل 58 درصد از مردم ان کشور زبان هلندی دارن و 41 درصد زبان فرانسوی. منطقه بروکسل که 8 درصد جمعیت کسور بلژیک رو داره به هر دو زبان صحبت می‌کنن و ادارات دولتی و مدارس هم با هر دو زبان فرانسوی و هلندی فعال هستن. منطقه کوچکی هم در مرز آلمان آلمانی صحبت می‌کنن که کمتر از یک درصد جمعیت کشور رو شامل می‌شه.

96 درصد جمعیت بلژیک تابعیت این کشور رو دارن و بقیه عمدتن از کشور‌های ایتالیا، مراکش، فرانسه و ترکیه به این کشور مهاجرت کردن.

در حدود 47 درصد جمعیت بلژیک مسیحی کاتولیک و بعد از اون اسلام با 10درصد جمعیت بزرگترین دین این کشور محسوب می‌شه.

میدان جنگ
قدمت حضور انسان تو کشور بلژیک به بیش از دو هزار می‌رسه و اولین تاریخ مستند شده بر می‌گرده به قرن اول بعد از میلاد مسیح که توسط امپراتوری روم تسخیر شد، بعد از رومیان فرانک‌های آلمانی به این کشور یورش بردندو پادشاهی مروونژیان رو تاسیس کردن که به مدت سیصد سال تو این کشور حکمرانی کردن و بعد نام خودشونو به پادشاهی کارولنژیان تغییر دادن.

در قرون وسطا و تا قرن 14 و 15 میلادی دولت‌های این منطقه که هلند و لوکزامبورگ رو هم شامل می‌شه به دست دولت‌های فئودالی کوچک اداره می‌شد و سپس این دولت‌ها با هم متحد شده و کشور هلند برگندین اسم گذاری شد که متشکل از هفده ایالت مختلف بود.

در قرن شانزدهم میلادی جنگ‌های هشتاد ساله کل منطقه بلژیک کنونی رو در برگرفت و بعد از اون هم تا زمان اشغال اروپا توسط ناپلئون بلژیک به عنوان جبهه اصلی جنگ‌های فرانسه و اسپانیا و بعد فرانسه و اتریش بدل شد.

در سال ۱۸۳1 کشور پادشاهی بلژیک به شکل کنونی تبدیل شد و لئوپولد اول به عنوان پادشاه تاجگذاری کرد و با تشکیل پارلمان بلژیک نظام این کشور به صورت مشروطه سلطنتی شروع به کار کرد. دو حزب اصلی تشکیل دهنده اولین پارلمان بلژیک کاتولیک‌ها و لیبرال‌ها بودن که بعد هاحزب ارگر هم به اونا اضافه شد. در آن زمان با توجه به قدرت فرانسه زبان رسمی و اداری زبان فرانسوی بود و بعد‌ها پس از کشمکش‌های سیاسی فراوان زبان هلندی هم به رسمیت شناخته شد که تا امروز این سیستم دو زبانه در این کشور فراگیره.

در سال 1940، آلمان به سرکردگی هیتلر کشور بلژیک رو اشغال کرد و تا بازپس گیری دوباره این کشور بوسیله قوای متفقین در زمستان 1944 بلژیک جزئی از قلمرو امپراتوری هیتلر محسوب می‌شد. بعد از جنگ جهانی دوم بلژیک با کشورهای هلند و لوکزامبورگ گروه ملل بنلوکس رو تشکیل دادن و زبعد از شکل گیری اتحادیه اروپا بلژیک یکی از اعضای اصلی این اتحادیه شد.

آلبرت دوم پادشاه فعلی کشور بلژیکه که بعد از پادشاه باودِوَین در سال ۱۹۹۳ تاجگذاری کرده.

کی بریم؟
اوج فصل گردشگری کشور بلژیک ماه‌های جولای و آگوست میلادیه که آب و هوا از هر لحاظ معتدل و مطلوبه ولی در فصل‌های دیگه مخصوصن پاییز و زمستان هم می‌شه به بلژیک سفر کرد چرا که شرکت‌های هواپیمایی، هتل‌ها و رستوران‌ها تو این فصل به مراتب ارزان‌تر و خلوت‌تره.
چی بخوریم؟
همین نزدیکی فرهنگی مردم کشور بلژیک با هلند و فرانسه باعث شده غذاهاشون خیلی شبیه این کشورا باشه ولی خب خود بلژیکی‌ها معتقدن کیفیت غذاهاشون بهتر ازغذاهای هلندی و آلمانیه و مقدار غذاهاشون هم بیشتر از غذاهای فرانسویه. معروقترین غذای بلژیکی سيب‌زميني سرخ‌كرده با سس مخصوص بلژيكيه که خیلی وقت‌های جای وعده‌های غذایی مردم رو می‌گیره. جالبه که بلژیکی‌ها معتقدن که سیب زمینی کشف مردم این کشوره و نسخه ای که می‌گه اولین بار سیب زمینی تو امریکا کشف شد رو نقض می‌کنن.

شکلات معروف‌ترین فراورده غذایی کشور بلژیک محسوب می‌شه و جز یکی از صادرات مهم این کشوره و مستقیمن با اقتصاد کشور گره خورده. شرکت‌های شکلات سازی بلژیک جز معتبرترین برند‌های شکلات تو دنیاست و بعضی از این شکلات‌ها قیمت خیلی گرونتری هم دارن. شکلات صدفی یکی از محبوب‌ترین شکلات‌های بلژیکیه که تو بیشتر کافه‌های این کشور به عنوان عصرانه سرو می‌شه.

بعضی از معروف‌ترین غذاهای مربوط به نواحی مختلف بلژیک :

استومپ (Stoemp)

غذایی از سیب زمینی آب پز پوره شده با ریشه ی سبزیجات و همچنین می تونه خامه بیکن پیاز سبزیجات خشک و ادویه هم داشته باشه، اسم این غذای لذیذ بعضی وقت‌ها با سبزی‌جاتی که توش به کار می‌بره تغییر می‌کنه، مثلن Wortelstoemp گونه ای‌از این غذاست که با هویج درست می‌شه. بیشتر اوقات این غذا با هات داگ کبابی سرو می‌شه.

پالین اینت خرون (Paling In t Groen)

غذایی از مار‌ ماهی با سبزیجات معطر که یکی از غذاهای‌محبوب منطقه فلاندر محسوب می‌شه.

واترزویی (Waterzooi)

نوعی سوپ ماهی یا مرغ تازه با زرده تخم‌مرغ و سبزیجات معطرکه به غذای سنتی شهر گنت بلژیک معروفه.

اسپکولاس(Speculaas)

اسپکولاس نوعی شیرینی یا بیسکوییت سنتی بلژیکی مخصوص مراسم روز سنت نیکولا (St.Nichols)(پنج دسامبر ، 15 آذر) . معمولا این شیرینی را با طرح هایی مربوط به داستان های سنت نیکولا درست می کنند ، مثل کشتی ، خانه ی روستایی ، فیل و اسب . در تهیه ی این شیرینی از دارچین و سایر ادویه ها استفاده می شه .

اماکن دیدنی
معماری و هنرهای زیبای نکته بارز اماکن دیدنی کشور بلژیکه. هنرمند‌های این کشور زمینه‌ساز جریانات هنری مهمی تو اروپا بودن. نقاشی باروک، رنسانس فلاندری، معماری رمانسک، معماری گوتیک، معماری رنسانس در دوران رنسانس رشد عمده ای تو این کشور داشتن. از این دست هنرمندان می‌شه به پیتر بروخل اول، ژان ون اک و آنتونی وندیک اشاره کرد. جالب اینه که هنر کشور بلژیک به هنر فلاندری مشهوره.

میدان مرکزی در آنتروپ Grote Markt Antwerp

میدان مرکزی شهر آنتروپ که بیشترین جاذبه توریستی این شهر رو داره که تشکیل شده خانه های قدیمی قرن هفدهم ،

ساختمان شهرداری قدیم شهر، مجسمه‌های اثر مجمسه ساز معروف Jef Lambeaux (که بر اساس یکی از افسانه ‌های قدیمی منطقه ساخته شده) ، کافه و رستوران‌های متعدد و همیشه مملو از جانگرده.

پارک اروپا کوچک در بروکسل Mini-Europe Park in Brussel

یکی از نماد‌های کشور بلژیک که در سال 1985 بنا شده که مدل کوچک ساختمان‌های معروف اروپاست.

دیوار ژراردزبرژان The Muur van Geraardsbergen

جاده سنگ فرش شیب‌دار زیبایی در شهر ژراردزبرژان، یکی از شهر‌های فلاندر شرقیه. مسابقات دوچرخ سواری حرفه ای تور فلاندر هر سال بهار تو این جاده برگزار می‌شه. .

pic040585210001