درباره آلمان

۲۴ سپتامبر سال ۹۱۱ میلادی اشراف زادگان جمع شدند و زمیندار بزرگ ژرمنی فردی به نام «کنراد دو فرانکونی» رو از بین خودشون انتخاب کردن و تاج پادشاهی سرزمین ژرمن‌ها رو روی سرش گذاشتن، این سرآغاز پیدایش آلمان و تولد این کشور بود.

این اتفاق به ۱۰ سال جنگ‌های جانشینی که در پی مرگ «آرنول» پادشاه فرانس شرقی (آلمان کنونی) درگرفته بودند ، خاتمه داد. در سال ۹۰۱ میلادی «آرنول» ، پادشاه فرانسی شرقی روز قبل از مرگ جانشینش رو انتخاب کرد. اما بعد از مرگ آرنول اشراف زادگان زمیندار ژرمن سلطنت «کارل سوم» ، جانشین آرنول رو به رسمیت نشناختن و جنگ های ده ساله جانشینی آغاز شد. در سال ۹۱۸ میلادی، «کنراد اول» در بستر مرگ «دوک هانری دوساکس» رو جانشین خودش کرد.

پسر دوک هانری دوساکس به نام «اوتون» سرزمین ایتالیای امروزی رو تصرف کرد و با اتحاد آلمان و ایتالیا امپراتوری مقدس رومن رو تاسیس کرد. در همین زمان، در پاریس، اشراف‌ز‌ادگان زمین‌دار فرانسی غربی (فرانسه کنونی) فردی به نام «هوگ کاپه» رو به تخت سلطنت نشوندند که بازماندگانش تا سال ۱۷۹۲ میلادی در این کشور که نام فرانسه را می‌گیرد، سلطنت کردند.

سرزمینی که ما امروزه به نام آلمان می‌شناسیم برای قرن‌ها مجموعه‌ای از چند کشور مستقل بوده که بعد از جنگ فرانسه-پروس در سال ۱۸۷۱ متحد شدند و به دنبال آن یک دوره پیشرفت سیاسی، اقتصادی و نظامی رو تجربه کردن. بعد از شکست در جنگ جهانی اول معاهده‌ی ورسای برای بار دوم باعث تقسیم این کشور به دو قسمت آلمان شرقی و غربی شد. بحران اقتصادی باعث به وجود اومدن حزب کارگران آلمان سوسیالیست ناسیونال (نازی) شد که هیتلر رهبرشون بود. موفقیت نظامی درجنگ جهانی دوم باعث شکست‌های بعدی شد. اگرچه این بار اقتصاد کشور با سرعت بیشتری بهبود یافت.

کی بریم؟
آلمان تابستان‌های گرم و زمستان سردی داره. اما دوره‌های طولانی برف و یخبندان کمتر اتفاق می افته. در تمام طول سال امکان بارندگی وجود داره. دمای هوا روزهای ژانویه تا ۳ درجه سانتیگراد و در جولای تا ۲۲درجه سانتیگراد می رسد. در سردترین روزها دمای هوا تا ۱۰- درجه و در گرمترین روزها تا ۳۶ درجه بالای صفر می رسه. در طول سال قسمت جنوب غربی آلمان بالاترین درجه حرارت را داره که به آب و هوایی مدیترانه‌ای شبیه می‌شه. بیشتر شراب آلمان هم دراین قسمت از کشور تولید می شه. ماه‌های مه تا سپتامبر بیشترین گردشگرو داره. بهار و پاییز هم از فصول خوب برای سفر به این کشور و بازدید از زیبایی‌هاشه. در زمستان و کریسمس هم گردشگران زیادی به این کشور سفر می‌رن. بهترین زمان برای اسکی بین ماه‌های دسامبر تا اواخر مارسه. معمولا در فصل تابستان نرخ قیمت هتل ها افزایش پیدا می‌کنه.
چی بخوریم؟
غذاهای مخصوص هر منطقه، به خصوص غذاهای سنتی، از 9 گیاه تازه تهیه می شه. به عنوان مثال خوک سرخ شده (Spanferkel) در ایالت باواریا و سس سبز فرانکفورت. غذاهای آلمانی، بسیار دلچسبه و ماده‌ی اولیه‌ی اغلبشون، گوشته.

"Bratwurst" و سوسیس‌های دیگه رو می‌شه تو بساط رستوران‌هایی که بیرون غذا سرو می‌کنن، پیدا کرد. بیشتر رستوران‌ها، همراه با غذا، نان، سالاد سیب‌زمینی و یا سیب‌زمینی سرخ شده، سرو می‌کنن.

غذای گیاهی "Das Sauerkraut" ، غذای معروف دیگه‌ایه که بیشتر در جنوب آلمان، استفاده می‌شه. این غذا، از ترشی کلم تهیه شده و با ران خوک یا گوشت دنده، سرو می گردد. این غذا را با "der Sauerbraten" اشتباه نگیرید، این غذای سنتی، کباب گوشت گاو است، که به مدت دو روز در سرکه ترش و شیرین خوابانده می شود.

غذاهای هامبورگ چون شهر بندریه، به دریا مربوط می شه. غذاهای معروف آن عبارتند از: سوپ خرچنگ و مارماهی، آبگوشت سیب زمینی (همراه با نیمرو)، ترشی شاه ماهی و ماهی با سس سبز.

غذاهای سنگین‌تر به عنوان ناهار، صرف می‌شن. آلمانی‌ها، برای شام و یا عصرانه، غذای سبک‌تری، مانند گوشتهای سرد (مانند کالباس) و پنیر را ترجیح می دهند.

در رستوران‌های آلمان معمولا مکان نشستن را خودتون تعیین می‌کنید. می‌تونید مکانی را که دوست‌دارید انتخاب کنید. اگه کس دیگه‌ای سر میزتون نشست تعجب نکنید. ممکنه در صورت کمبود میز افراد دیگه‌ای هم کنارتون بشینن. معمولا یک یا دومنوی غذا روی میزهای غذاست. می‌تونید غذاتون رو انتخاب کنین و به فردی که سر میزتون بیاد اطلاع بدین. در رستوران‌های آلمانی مرسوم نیست که آب مجانی در اختیار مشتریان قرار بگیره. آب معمولی یا گازدار رو باید سفارش داده شده و هزینه‌اش پرداخت شه. خیلی از رستورانای آلمان نان سفیدی قبل از غذای اصلی روی میز می‌ذارن که رایگانه. اما اگه رفتید جنوب آلمان باید برای نان‌های متنوعی که روی میز هست پول بدید. توی آلمان غذاتون که تموم می‌شه باید قاشق و چنگالتون روی بشقاب به صورت موازی حالت عقربه ساعتی را داشته باشد که ساعت سه یا چهار را نشون می‌ده. وگرنه کسی نمیاد که میزتون رو جمع کنه.

آلمانی‌ها معتقدن که نوشابه‌های غیرالکلی نباید با یخ خورد و دمای این نوشیدنی‌ها باید با دمای اتاق یکی باشه. بنابراین تعجب نکنید اگه برای کوکاکولاتون یخ نیاوردن. اگه خواستید از توالت رستوران استفاده با خودتون یه 50 سنتی ببرید تا به فردی که معمولا با لباس سفید دم سرویس بهداشتی نشسته بدید. فردی که برای جمع کردن بشقاب‌های میز میاد معمولا می‌پرسه که غذاتون رو دوست داشتید یا نه. اگر جوابتون مثبته با کلمه‌ی "Ja" رضایتتون رو اعلام می‌کنید و اگر نه می‌تونید باعلامت سر نارضایتیتون رو نشون بدید و بعد در این باره بهش توضیح بدید.

کجاهاش رو حتما بریم؟
اگه می‌خواید تصویری که از آلمان از بچگی توی ذهنتون نقش بسته رو ببینید خیابان رمانتیک (Romantische Straße) را از دست ندید. این جاده به طول حدود ۴۰۰ کیلومتر از نقاط دیدنی، قلعه‌ها، شهرها و روستاهای زیادی در جنوب آلمان می‌گذره که بیشترتون مال قرون وسطان. می‌شه گفت قلعه‌ی نوی‌شوان‌اشتاین (Neuschwanstein). در شهر فوسن (Füssen) در ایالت بایرن از لحاظ معماری و عظمت‌ش سرآمد تمام قلعه‌ها و قصرهای آلمانه.

شهر روتنبورگ اُب دِر تاوبر (Rothenburg ob der Tauber) در ایالت بایرن با معماری قرون وسطاییش انگار در گذر تاریخ دست‌نخورده باقی مونده، اگه این تصویر رو دوست دارین شهرهایی مثل لوبک (Lübeck)، کوئدلینبورگ (Quedlinburg)،‌ آگسبورگ (Augsburg)، هایدلبرگ (Heidelberg) و بامبرگ (Bamberg)‌ رو هم از دست ندید.

آلمان کلیساهای کوچیک و بزرگ زیادی داره، اگرچه خیلیاشون توی جنگ جهانی دوم تخریب و دوباره بازسازی شدند. کلیسای جامع کلن بلندترین کلیسای گوتیک آلمانه که تا سال ۱۸۹۰ بلندترین بنای دنیا با ارتفاع ۱۵۷ متر بود. کلیسای جامع ماگدبورگ اولین کلیسای به سبک گوتیک در آلمانه که بنای آن در قرن نهم شروع و در قرن پانزدهم به پایان رسید.

آلمان یک کشور پیشرفته‌ در اقتصاد و صنعته. منطقه‌ی رور (Ruhr) در غرب آلمان بدون اغراق می‌تونه منطقه‌ی شگفتی‌ساز صنعت نام بگیره. بندر هامبورگ در شمال آلمان پرترددترین بندر اروپاست و فرانکفورت در غرب آلمان مرکز مالی و تجاری اروپاست شهر مُد دوسلدورف، صنایع چندرسانه‌ای در مونیخ و شرکت‌های خودروسازی در اشتوتگارت هر یک نمادی از معجزه‌ی صنعتی و اقتصادی آلمان هستند.

pic409717210001