درباره فنلاند

فنلاند کشور دریاچه و جنگله، 10 درصد خاکش رو دریاجه و 73 درصدش رو جنگل پوشونده ورشته کوه‌های آن بیشتر در نیمه شمالی‌ان. دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت داره و ۹۰ درصد از مردم کشور فنلاندی‌زبانن و واحد پولش هم یوروست. پیش‌شماره تلفنی +۳۵۸+ و دامنه اینترنتی آن .fl است.

قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار قطب شمالی، این کشور رو بعد از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان تبدیل کرده. تابستونای فنلاند، بسیار درخشان و زمستوناش بسیار تاریکه. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستون خورشید طلوع نمی‌کنه و در تابستون هم دو ماه غروب را نمی‌بینید.

مساحت، جمعیت، همسایگان:
فنلاند با کشورهای روسیه، نروژ و سوئد همسایه‌ست و از طریق خلیج فنلاند به استونی وصل می‌شه،جمهوری فنلاند با جمعیت۵٫۳۲۵٫۶۴۲ و مساحت، ۳۳۸٬۱۴۵کیلومتر مربع از نظر مساحت دربین کشورهای شمال اروپا(اسکاندیناوی)، ششمین کشور اروپاست و تراکم جمعیت در آن پایینه. پایتخت آن هلسینکیه که حدود یک میلیون نفر از جمعیت این کشور درآن زندگی میکنند.

درحال‌حاضر بیشتر جمعیت فنلاند در مناطق جنوبی آن ساکنند. زبان مادری فنلاندی‌ها فینیه که تنها زبان رایج در قاره اروپاست که ریشه‌ش هند و اروپایی نیست. زبان سوئدی هم دومین زبان این کشوره که 5/5درصد از مردم به آن تکلم می‌کنند.

سیاست و مذهب
فنلاند از سده دوازدهم تا آغاز سده نوزدهم جزیی از سوئد بوده و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه می‌شه و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه پیدا می‌کنه. البته الان فنلاند سیستم جمهوری داره که زیرنظر مجلس اداره میشه. رئیس‌جمهور مسول معرفی نخست‌وزیره و کابینه رو نخست وزیر اداره می‌کنه. نخست وزیر و کابینه‌اش باید بتونن از مجلس، رای اعتماد بگیرند. مجلس این کشور 200 کرسی داره که نمایندگان آن برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شن. رئیس‌جمهور که مسولیت اصلیش هدایت سیاست‌های خارجیه، هر شش سال یکبار توسط انجمن انتخاباتی برگزیده می‌شه.

حدود ۷۸ درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰ درصد هم مذهبی ندارند.

کی به فنلاند برویم؟
با توجه به وضعیت آب و هوا، خردادماه تا شهريور، بهترین زمان سفر به فنلاند است.
در فنلاند چه بخوریم؟
اولین توضیه‌ی ما به شما، تست پنیر مخصوص فنلاندی با نام( Leipäjuusto (bread cheeseاست. پنیر در فر پخته شده که اغلب با مربای تمشک سرو می‌شه.

كاريالان پيراكا (Karjalan piirakka): دستورالعمل‌های مختلفی برای آن وجود داره که معمول‌ترین‌شون شامل یک پوسته نازک چاوداریا گندم بوده که داخل آن را با برنج پر می‌کنند و با مخلوطی از کره و تخم‌مرغ پخته می‌شه. اما با این حال، این غذا را می‌تونید با هر چیزی بخورید: پنیر، ژامبون، ماهی قزل آلا و سبزیجات.

Lohikeitto یا سوپ سالمون

سوپ سالمون، سیب زمینی و تره فرنگی که که معمولا با سس گوجه فرنگی چاشنی زده می‌شه.

ليهاپولات (Lihapullat) یا کوفته كه همراه با سس گوشت و خامه سرو می‌شه.

Vispipuuro)(نوعی فرنی)

نوعی فرنی سرد، درست شده از گندم و آرد سمولینا و لینگوبری. با شیروشکر سرو می‌شه.

کجاها بریم؟
Turku جزیره فرهنگ و آرامش

شهر تورکو که در قرن 13 میلادی ساخته شده از قدیمی ترین شهرهای فنلاند و در سال 2011 به عنوان شهر فرهنگ در اروپا معرفی شده. برگزاری فستیوال ها، موسیقی زنده و رویدادهای فرهنگی در کنار رودخانه Aurajoki این شهر را پویا و جذاب برای بازدید توریست‌ها میکنه. در این شهر سری به قسمت قدیمی شهر و قلعه تورکو بزنید. فاصله تورکو تا هلسینکی با قطار 1 ساعت و 50 دقیقه است.جنوب فنلاند که به مسیر پادشاه معروفه در اواخر قرن 13 میلادی ایجاد شده. این مسیر برگن در نروژ را به سنت پترزبورگ روسیه متصل میکنه. در طول این مسیر قلعه‌های تاریخی- کلبه ها- کلیسا ها ی زیبایی وجود داره.

مجمع الجزایر Åland

این مجمع الجزایر از 6500 جزیره تشکیل شده. دیدن آبراه ها، پل ها و قایق ها در مجموع الجزایر آلند تجربه‌ی عالیه .در این جزیره میتونید قایقرانی-دوچرخه سواری-غواصی و ماهی گیری کنید. تنوع غذاهای تازه دریایی از دیگر جاذبه‌هاشه.

شهر Tampere

شهر تمپر بین دو دریاچه‌س که بهترین منظره را از برج مراقبتش و شهربازی جذابش رو می‌تونید ببینید. کارخانه قدیمی تولید برق در این شهر به موزه، گالری، رستوران و بوتیک تبدیل شده . فاصله تا هلسینکی با قطار یکساعت و نیم است.

شهرتاریخی رااوما

باریک‌ترین کوچه‌ها و قدیمی‌ترین بندگاه‌ها رو در این شهر قدیمی فنلاند می‌بینید. مهمترین جاذبه‌ی این شهر قبرستانه! دراین‌جا 36 قبر مربوط به 1500 سال قبل میلاد میح وجودداره. البته اسکی و اسکیت روی دریاچه یخ تو زمستونا از جاذبههای این شهره.

لپلند

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های فنلاند، شفق قطبیه که برای دیدنش بهترین مکن همین شهر لپلند در شمال فنلانده. این پدیده حدود 200 روز از سال اتفاق می‌افته. به همین خاطر یه‌سری پناهگاه در اینجا وجودداره که بهتون این امکان رو می‌ده تا توی کمپ‌های شیشه‌ای و در برف شفق قطبی رو ببینید.

دهکده بابا نوئل که درادامه راجع بهش حرف میزنیم هم در این منظقه هست.

پارک ملی کلی

این پارک در منطقه کارلیای شمالیه. این پارک دارای 2 پیست اسکی است که در آنجا برای بچه ها قصرهای یخی ساخته شده. چشم اندازهای زیبا و جاذبه های طبیعی هرساله گردشگران بسیاری را به این منطقه می‌کشونه.

pic009717210001