درباره سوییس

سوییس با نام رسمی کنفدراسیون سوییس، کشوری در غرب اروپا ست که از سمت شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختن‌اشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است. پایتخت سوییس شهر برن است و از شهرهای مهم اون زوریخ و ژنو هستن. مساحت سوییس حدود 41290 کیلومتر مربع مساحت داره که 5/7 میلیون نفر رو هم در خودش جا داده. سوییس کشور چند زبانه اس و مردم به زبان‌های آلمانی،فرانسوی، ایتالیایی و رومانش صحبت می‌کنن. سوییس يكي از كوهستاني‌ترين و مرتفع‌ترين كشور هاي اروپاس و رشته كوه آلپ مهم‌ترين رشته كوه اونه كه حدود 60% خاك سوئيس را در برگرفته . بعد از اون رشته كوه ژوار است كه در غرب سوییس واقع شده. آب و هوای سوییس سرد و کوهستانی و همراه با بارندگی های فراوونه. سوئیس به‌طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم میشه: کوه های آلپ، ناحیه میتلاند یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه.

حکومت سوییس به صورت جمهوری فدراله و قدرت اجرايي دراختيار شوراي فدراله كه شامل 7 نفر و به مدت 4سال توسط مجلس فدرال انتخاب میشن. کشور سوییس كه از 26 ایالت (که در اصطلاح به اونها کانتون میگن) نسبتاً خودمختار تشکیل شده. اين کانتون ها، خودشون به شهرهايي(كلاًدرحدود3000 شهر)تقسيم ميشن. اصل مردم سالاري مستقيم تو قانون اساسي فدرال تصريح شده كه حتي در سطوح منطقه اي و شهري هم اعمال ميشه. موقع انتخابات فدرال‌ همه شهروندان بالای 18 سال می‌تونن در انتخابات شرکت کنن. سوییس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی در سال 1999 عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) شد. بانکداری و صنعت گردشگری مهم‌ترین سهم رو در بخش اقتصادی این کشور دارن. واحد پول سوییس، فرانک سوییسه که هر فرانک معادل 1.01 دلار آمریکا و 30300 ریال ایرانه.

اکثر مردم سوییس مسیحی هستن و از بین شاخه‌های مسیحیت هم اکثراْ کاتولیک هستن. دین دوم بعد از مسیحیت در این کشور، اسلامه.

تاریخ:
سرزميني كه امروزه اونو به اسم سوئيس مي‌شناسيم درگذشته هاي دور هلوتيا (HELVETIA)نام داشت. هلوتيا درسال 58 قبل از ميلاد به تصرف امپراطوري روم اومد و يكي از ايالات اون شد. در قرن‌های بعدی اقوام دیگه ای هم به سوییس حکومت کردن و درسال‌هاي 1033سوئيس قسمتي از امپراطوري مقدس روم شد و به وحدت رسید. درقرن13خاندان‌هاي فئودال به اون تسلط یافتن. سرانجام در سال 1515سوییسی‌ها شكست خورده و با فرانسه پيمان صلح نواين را منعقد ساختنند و بعد از اون، سویيس مقام خودشو به عنوان یه قدرت مهم اروپايي از دست داد و سياست بي‌طرفي پيشه كرد. سال 1815هم در كنفرانس اروپايي وين و پاريس‌ بي‌طرفي هميشگي به سوئيس اعطا شد و تا به امروز (حتی در طی جنگ‌های جهانی اول و دوم ) سوییس بی‌طرفی خودشو حفظ کرد. سوییس مقر خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی مثل صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل متحده.
کی بریم؟
بهترین زمان برای سفر به سوییس اواسط خرداد تا شهریوره. بارندگی‌ها معمولاْ از اواخر شهریور ماه شروع می‌شود و تا اواخر مهر ادامه دارد.
چی بخوریم؟
رایج‌ترین غذای سوییسی خوراکی به نام فاندو هست که از گرم کردن نوعی سس که معمولاً مخلوط چند نوع پنیره در ظرفی گود از جنس سرامیک به نام کّکِلو بدست میاد. طرز خوردنش هم این‌جوریه که یک تکه نان (یا خوراکی دیگه‌ای) رو سر یه چنگال بلند می‌زنن و در فاندو فرو کرده و بعد می‌خورن.

غذای دیگه به اسم اِشپتزلی (Spätzle) هم در سوییس هست که در واقع نوعی نودل با بیس تخم‌مرغه که پس از جوشوندن در آب و پخته شدن با خامه یا تفت دادن در کره سرو میشه.

غذای دیگه هم به اسم choucroute هست که از گل کلم آب‌پز و طعم‌دار شده به همراه گوشت و سویس و سیب زمینی سرو میشه. و جز غذاهای سنتی سوییسه.

کجاهاش رو حتما بریم؟
• دریاچه لوسرن (Lucerne Lake ( : دریاچه ای بزرگ و قدیمی با شکلی عجیبه که بین کوه های بلنده و اغلب اونو به آبدره های مشهور نروژ تشبیه می کنند.

• پارک ملی سوئیس(Swiss National Park) : پارک ملی سوئیس بسیار منحصر بفرده و دارای چشم اندازهای زیبا از قله ها و جنگل های انبوه آلپ، حیات وحش و رودهای فیروزه ای خروشانه.

• اپنزل (Appenzell): در این منطقه فرهنگ سنتی سوئیس هنوز زنده است و در میان کوهستان های اطراف محصور شده. در اینجا موسیقی بومی و رقص رواج داره. حتماً پنیر اپنزلر که یکی از خوشمزه ترین پنیرهای دنیاست را باید بچشید.

• قصر شیلون (Chateau de Chillon): این قصر که در واقع قلعه ای قرون وسطایی در کنار دریاچه ژنو و روی جزیره‌ای صخره‌ای قرار گرفته و چشم اندازهای شگفت انگیزی از بیرون ودرون قلعه داره. ساختمان این قصر به نقاشی‌های هنرمندان و آثار نویسندگان زیادی مثل ژان ژاک روسو و لرد بایرون الهام بخشیده.

pic298717210001