درباره سوئد

کشور سوئد مهمترین کشور شبه جزیره اسکاندینوی، عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است که تو شمال غربی اروپا واقع شده و با کشور‌های دیگه این شبه جزیره یعنی نروژ، فنلاند و دانمارک هم مرزه. همچنین این کشور از شرق با خلیج بونتی و از جنوب و جنوب شرقی با دریای بالاتیک نواحی ساحلی داره.

کشور سوئد با 449،964 کیلومتر مربع وسعت داره و ششمین کشور پهناور اروپا محسوب می‌شه. استکهلم بزرگترین شهر و پایتخت سوئده و شهر‌های گوتنبرگ و مالمو بعد از پایتخت بزرگترین شهر‌های سوئد هستن.

در آخرین سرشماری جمعیت کشور سوئد نه میلیون و ششصد هزار نفر برآورد شده که با توجه به مساحت این کشور به نسبت دیگر کشور‌های اروپایی از تراکم جمعیت به مراتب کمتری برخورداره، به طوری که تو هر کیلومتر مربع به طور میانگین فقط 21 نفر زندگی می‌کنن. البته این تراکم در نواحی جنوبی این کشور خیلی بیشتره و در عوض قسمت‌های بزرگی از شمال سوئد به علت نزدیکی به قطب تقریاً خالی از سکنه است.

دولت کشور سوئد پادشاهی و مشروطه پارلمانیه و در کل نخست‌وزیر منتخب انتخاب شده توسط پارلمان، کشور رو اداره می‌کنه و پادشاه مقامی تشریفاتی داره.

زبان رسمی مردم سوئد، سوئدی است که از رسته زبان‌های ژرمن شمالی محسوب می‌شه و خیلی به زبان دانمارکی و نروژی نزدیکه،

سوئد از غرب با کشور نروژ 1619 کیلومتر مرز مشترک دارد که این طولانی‌ترین مرز خشکی اروپاست، بیشتر این مرز رو رشته‌کوه‌های اسکاندیناوی تشکیل داده.

کشور سوئد بر اساس جغرافیا، فرهنگ و تاریخ به 25 استان مختلف تقسیم شده ولی توسط دولت مرکزی اداره می‌شن. استان نورلند در شمال سوئد بزرگترین استان سوئده 60 درصد کشورو به خودش اختصاص داده ولی با وجود نزدیکی به قطب و آب و هوای بسیار سرد بسیار کم جمعیته. 15 درصد کشور سوئد تو همین استان جز دایره قطب شمال محسوب می‌شه. جنگل شکل دیگه جغرافیا کشور سوئده که 65 درصد مساحت این کشورو تشکیل داده.

گُتلند Gotland و اولند Oland بزرگترین جزایر سوئد هستن و دریاچه وانرن که سومین دریاچه بزرگ اروپاست تو این کشور واقع شده.

آب هوای مناطق مرکزی و جنوبی سوئد اقلیم معتدل محسوب می‌شه و چهار فصل رو تو خودش داره، دمای متوسط هوا در تابستان 20 تا 25 درجه سانتیگراد و در زمسان 4- تا 2 سانتیگرادست، ولی قسمت شمالی سوئد از آب و هوای کاملاً قطبی ای داره و تقریباً شش‌ماه از سال زمستان و شش‌ماه از سال تابستانه و خورشید غروب نمی‌کنه و این موجب تفاوت دما خیلی زیاد مناطق شمالی با جنوبی سوئد می‌شه.دمای این نواحی گاهی در زمستان به کمتر از 50 درجه زیر صفر می‌رسه. سوئد از لحاظ بارندگی جز مناطق نسبتاً خشک دنیا محسوب می‌شه و به طور متوسط سالانه بین 500 تا 800 میلی‌متر بارون می‌باره.

تاریخ سوئد
اولین مردمان ساکن کشور سوئد 5000 سال قبل از میلاد تو این کشور زندگی می‌کردن، سنگ نگاره‌هایی که تو استان بوهوسلان و اطراف گمبلی و وستویک گواه این مطلبه، نقش‌هایی ازحیوانات( بیشترگوزن، خرس و فک) و نقش‌هایی با موضوع کشاورزی و جنگ و کشتی عمده این سنگ‌نگاره‌ها هستن. اولین اقوامی که در این کشور زندگی می‌کردن و تاریخشون ثبت شده، سلت ها بودن که بعد‌ها با هجوم جنگجو‌های وایکینگ بکلی از بین رفتن و مناطق مختلف سوئد برای قرون متمادی تحت سلطه وایکینگ ‌ها بود، در قرن یازدهم میلادی سران منطقه‌های مختلف سوئد که با استفاده از دریانوردی و بازرگانی پیشرفت قابل توجهی پیدا کرده بودن، کشور پادشاهی سوئد رو یکپارچه کردن.

در آغاز قرون وسطا دولت سوئد گشترش پیدا کرد و نورلاند و فنلاند رو به خاک خودش اضافه کرد که این بزرگ شدن سوئد موجب تنش این کشور با ابرقدرت شرقی یعنی روسیه شد ولی قبل از این‌که روسیه بخواد سوئد رو متوقف کنه بیماری طاعون بلای جانسوز این کشور شد و انسان‌های زیادی بر اثر این بیماری جن خودشونو از دست دادن.

بعد از ریشه کن شدن سوئد سوئد درگیر جنگ‌های داخلی شد تا سال 1397 که ملکه دانمارک با تصویب بزرگان سوئد پیمان اتحاد کالمار رو امضا کردن و کشور‌های اسکاندیناوی متحد شدند. البته این اتحاد زیاد دوام نداشت و در قرن پانزدهم و شانزدهم و با بالاگرفتن تنش بین سوئدی ‌ها و دانمارکی ها این اتحاد بکلی از بین رفت.

گوستاو واسا فرمانروا سوئد بعد از لغو پیمان کالمار کشور رو به سمت مدرن‌شدن و صنعتی شدن سوق داد و با ترویج پروتستانیسم قدرت اصلی کلیسا کاتولیک رو تضعیف کرد و بعد به عنوان گوستاووس یکم تاجگذاری کرد و پادشاه سوئد شد. او با پشتیبانی اصلاح‌طلب‌های لوتری همه مخالفین رو سرکوب کرد. پادشاه سوئد ارتش منظم و مدرنی تشکیل داد و تا منطقه لهستان قلمرو‌اش رو گسترده کرد.

در قرن هجدهم میلادی روسیه رقیب دیرینه سوئد با ساکسون‌های انگلیسی، لهستان و نروژ متحد شدن و با امپراتوری سوئد وارد نبردن شدند که به جنگ‌های بزرگ شمالی معروفه که در نهایت سرزمین‌های شمالی به تصرف روسیه در اومد و امپراتوری سوئد به پادشاهی مشروطه سوئد در همون منطقه اسکاندیناوی تبدیل شد که به شروع عصر آزادی سوئد معروفه. قانون اساسی جدید سوئد بر پایه آزادی مطبوعات در سال 1766 تهیه شد و کشور سوئ به سمت روشنگری در ادبیات و آموزش سوق پیدا کرد.

در سال 1809 روسیه با شکست سوئد فنلاند رو به تصرف خودش در آورد و از سوئد جدا کرد در سال 1810 ژان باپتیست برنادوت که یکی از ژنرال‌های ناپلئون بود بوسیله پارلمان به عنوان کارل چهاردهم تاج‌گذاری کرد. این نخستین مرحله انقلاب صنعتی سوئد محسوب می‌شه که پایانی برای همه جنگ‌های طولانی این کشور بود. اولین صنایعی که تو این کشور رشد کردن صنعت آهن و چوب و کارگاه‌های نساجی بود. در زمان جنگ جهانی اول و از همون ابتدا دولت سوئد با اعلام بی طرفی کشور رو وارد جنگ دیگه ای نکرد و همین امر موجب پیشرفت سریع این کشور شد ولی در جنگ جهانی دوم هر چند باز هم اعلام بی‌طرفی کرده بود، به نیروهای آلمانی اجازه داد تا از خاک این کشور برای تصرف نروژ استفاده کنن که ریشه تمام اختلاف‌های فعلی نروژ و سوئده.

بعد از جنگ جهانی دوم سوئد جز اولین کشور‌هایی بود که عضو سازمان ملل شد و پس از تشکیل اتحادیه اروپا رد سال 1995 به این اتحادیه پیوست ، البته سوئد با نپذیرفتن تغییر واحد پول از کرون به یورو همچنان کرون رو به عنوان واحد پول اصلی کشور قبول داره.

کی بریم؟
تابستان- زمان اید‌آل برای سفر به سوئد تو فصل تابستان بین ماه‌های ژوئن تا اوته که که کافه‌ها و موزه های فضای باز از جاذبه های این فصله، جهانگردهای زیادی هم برای دیدن آفتاب نیمه شب به شمال سوئد سفر می‌کنن و جشنواره‌های ویژه مختلفی هم تو تابستان برگزار می‌شه. این زمان از هر لحاظ گرانترین حالت سفر به سوئده و پرواز‌ها و هتل ها قیمت به مراتب بیشتری دارن. البته برای جبران این مسئله بعضی از هتل‌های سوئد تخفیف تابستانی می‌خورن که می‌شه زودتر رزروشون کرد.

بهار و پاییز – به دید بسیاری از مردم این فصل‌ها زیباترین فصل‌های سوئد هستن، شکوفه زدن گل‌های وحشی در بهار و برگریزان جنگل‌های انبوه سوئد به زیبایی طبیعی این کشور اضافه می‌کنه. قیمت پروازها و هتل ها در این دو فصل هم به نسبت بالاست ولی از تابستان ارزونتره.

زمستان – تو این فصل هوا به قدری سرده که برای یه بازدید کوچک از اماکن دیدنی باید حسابی لباس گرم پوشید و از طرف دیگه بیشتر طول 24 ساعت هم هوا تاریکه. ، با این حال گردشگرای ماجراجو زیادی تو این فصل به سوئد سفر می‌کنن مخصوصاً عاشقان ورزش اسکی که می‌تونن از اماکانات پیست های اسکی مجهز سوئد استفاده کنن. طبیعتاً قیمت خطوط هوایی و هتل‌ها تو زمستان به مراتب کمتر از بقیه فصل‌هاست.

چی بخوریم؟
با توجه به گستردگی از شمال به جنوب کشور سوئد، تفاوت‌های منطقه‌ای بین غذاهای این مناطق مختلف وجود داره. از لحاظ تاریخی در شمال گوشت گوزن و دیگر دام‌ها به عنوان غذای اصلی بوده و در مناطق جنوبی تر سبزیجانت نقش اصلی غذا رو به عهده داشته. در قرن‌های 17 و 18 میلادی و با نفوذ فرانسوی‌های به این کشور آشپزی فرانسوی و سوئدی با هم تلفیق شده و غذاهای امروزی سوئدی رو تشکیل دادن. یکی دیگه از مواد اصلی تشکیل دهنده غذاهای سوئدی ماهی سالمونه که به وفور تو سواحل این کشور صید می‌شه، ترکیبات بسیار لذیذی با این نوع ماهی از مشخصه های دیگه غذای سوئدیه.

کوفته قلقلی (Swedish Meatballs)

کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده به شکل یک توپ کوچک، که گاهی اوقات همراه با خرده نان، پیاز چرخ شده، تخم مرغ، کره و ادویهو با تفت دادن تو سس پخته می‌شه. این غذا محبوب ترین غذای سوئدی محسوب می‌شه.

خوراک میگو سوئدی Räkor (Swedish Shrimp)

میگو یکی از صنایع غذایی سوئد محسوب می‌شه و میگو بسیار مرغوبی تو آب‌های سرد سوئد صید می‌شه برای همین غذا های مختلفی با این ماده غذایی سرو می‌شه. راکور یا خوراک میگو سوئدی معروف‌ترین غذای با محوریت میگوست که بسیار لذیذ و خوشمزه است.

گراولاکس (Gravlax)

غذای معروف مربوط به منطقه شرقی سوئد که ماهی سالمون فیله شده همراه با سس گوجه فرنگیه که با سس خردل سرو می‌شه.

سوپ نخود Pea soup (به زبان سوئدی Ärtsoppa)

.این سوپ لذیذ با نخود فرنگی خشک شده و سبزیجات معطر یکی از معروفترین پیش‌غذاهای سوئدی محسوب می‌شه.

سالمون دودی Varmrökt lax

ماهی سالمون فیله شده دودکه اغلب با پنیر خامه و آب لیمو، سرو می‌شه.

شیرینی رول دارچین Kanelbullar

محبوب‌ترین شیرینی مردم سوئد که مواد تشکیل دهنده اصلی اش عبارتند از آرد، دارچین، شکر و کره.

اماکن دیدنی
قدمت تاریخی و طبیعت زیبای سوئد موجب شده مکان‌های گردشگری سوئد بسیار زیاد و متنوع باشه. از سنگ نوشته‌های دوران باستان و آثار معماری رنسانس اروپا گرفته تا سواحل زیبا و جنگل‌های دست نخورده پهناور سالانه پذیرای گردشگرهای زیادی از سراسر جهانه.

جزیره گوتلاند Gotland island

جزیره گوتلاند بزرگترین جزیره سوئده که با سواحل بسیار زیبا و با شن سفید دریای بالتیک گردشگر‌های زیادی رو به سمت خودش می‌کشه. پوشش گیاهی خاص و آبزیان متعدد دریایی یکی دیگه از عوامل جذب گردشگر این جزیره است.

شهر تاریخی گوتنبرگ

این شهر زیبا و تاریخی که دومین شهر بزرگ کشور سوئد هم محسوب می‌شه در سال 1621 توسط شاه آگوستوس آدولفوس بر دهانه رودخانه یوتا بنا شد و تا مدت‌های مدید بزرگترین بندر اسکاندیناوی محسوب می‌شد. جشنواره های هنری موسیقی و فیلم و همایش‌های هنری از خصایص این شهر زیبا محسوب می‌شه . پارک تفریحی لیزبرگ که در سال 1923 بنا شده همراه با چرخ و فلک بزرگش از جاهای دیدنی دیگه شهر گوتنبرگه.

پل اورساند شهر مالمو Øresund Bridge

این پل به طول هشت کیلومتر از دو قسمت پل و تونل تشکیل شده که از تنگه اورساند عبور می‌کنه و سوئد رو به دانمارک متصل می‌کنه. این پل عظیم فلزی یکی از شاهکار‌های مهندسی محسوب می‌شه که هم جاده ماشین رو و هم ریل راه‌آهن رو شامل می‌شه.

pic698717210001