درباره ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا در جنوب این قاره و به شکل شبه جزیره ای در دریای مدیترانه شکل گرفته و دو جزیره سیسیل و ساردنی را هم شامل می‌شه. نقشه این کشور به شکل یک چکمه در نقشه اروپا کاملاً مشخصه، برای همین به کشور چکمه ای هم معروفه.

مساحت کل ایتالیا ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع تقریباً یک پنجم ایرانه که از اون ۲۹۴۰۲۹ کیلومتر مربع خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آبه و ساحلی داره به طول۷۶۰۰ کیلومتر .

دو کشور کوچک سان مارینو و واتیکان هم تو خاک این کشور قرار دارن که کشور واتیکان تو قلب شهر رم محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیکه.

همسایگان دیگه این کشور کشور‌های اتریش، فرانسه، اسلوونی و سوییس هستن که سوییس با هفتصد و چهل کیلومتر مرز طولانی ترین مرز را با این کشور دار.

قسمتی اعظمی از رشته کوه پهناور آلپ تو شمال این کشور واقع شده و قله مون بلان با ارتفاع 4،810 متر بلندترین قله ایتالیاست.

آب و هوای کشور ایتالیا از تنوع ویژه ای داره به طوری که درجه حرارت هوا تو زمستان از شمال کشور که رشته کوهای آلپ هستن تا جنوبش ، سواحل مدینترانه بسیار متفاوته. مثلاً وقتی شهر شمالی میلان درجه حرارت زیر صفره، ممکنه پالرمو و سیسیل دمای هوا 20 درجه سانتیگراد باشه. با این وجود عمده سرزمین های این کشور از آب و هوای مدیترانه ای برخورداره.

جمعیت کشور ایتالیا تو آخرین سرشماری ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفربر آورد شده که شهر رم با نزدیک به سه میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر این کشوره. شهرهای دیگه بزرگ ایتالیا به ترتیب میلان، ناپل و تورین هستن. ونیز شهر بنا شده روی آب هم که یکی از زیباترین شهر های جهانه تو این کشور قرار داره.

اکثریت قابل توجهی از مردم ایتالیا به زبان ایتالیایی، یکی از زبانهای رومی خانواده‌ ی زبانی هندواروپایی، حرف می زننن ولی مردم محدوده ی بولزانو (Bolzano)، در شمال ایتالیا نزدیک به مرز اتریش به زبان آلمانی حرف می‌زنن. فرانسوی ( در ناحیه ی Valle d' Aosta )، لاتین، آلبانیایی و اسلوونیایی شامل اقلیت‌های زبانی دیگه این کشور می‌شن.

تاریخچه‌ی مختصر
در دوران باستان اتروسکها یونانی‌ها بر این کشور حمکرانی می‌کردن و بعد از اون رومی ها به مدت طولانی در این کشور حکم راندند.

امپراتوری روم که از شهر رم شروع شده بود گسترش پیدا کرد و نه تنها ایتالیا بلکه کل حوزه مدیترانه و حتی بریتانیای دور دست را هم تحت کنترل خود درآورده بود ، اواخر قرن سوم میلادی و اوایل قرن ۴ میلادی امپراتوری روم غربی نتونست در مقابل نیروهای قبایل ژرمن مقاومت کنه و در نتیجه دوبار در طول تاریخ قوم‌های گوت‌ و وندال شهر رم غارت کردند.

در قرون وسطی کنترل رم و قسمت اعظمی ازکشور ایتالیا در دست کلیسا و شخص پاپ بود و جنوب ایتالیا هم شاهد حکومت‌هایی که از جانب مسلمانان و نورمن‌های مهاجم بود.

در اواخر قرن نوزدهم کشور ایتالیا به یگانگی رسید و دولت‌های محلی با هم متحد شدند و کشور ایتالیا فعلی رو تشکیل دادن. ایتالیا تو هر دوتا جنگ جهانی حضور داشت، جنگ جهانی اول جز سپاه متفقین بودن و تو جنگ جهانی دوم با رهبری بنیتو موسیلینی و حکومت فاشیستی هم پیمان هیتلر شدن و تو جبهه متحدین جنگیدن تا آنکه در 1945 ایتالیا به دست نیروهای متفقین افتاد و رژیم موسیلینی سقوط کرد.

در دوم ژوئیه سال ۱۹۴۶ و به‌دنبال انجام رفراندوم نظام سلطنتی باطل و «جمهوری ایتالیا» متولد شد و این تاریخ تبدیل به جشن ملی ایتالیا شد. قانون اساسی جدیدهم از تاریخ اول ژانویه ۱۹۴۸ رسمیت پیدا کرد و به مرحله اجرا در اومد.

کی بریم؟
بهترین زمان سفر به ایتالیا با توجه به آب و هوای مدیترانه ای که داره فصل بهار و پاییز ه، سواحل زیبای مدیترانه تر این فصل ها مملو از جمعیته. تابستان های ایتالیا خیلی گرمه،برای همین کمتر گردشگری فصل تابستان به ایتالیا سفر می‌کنه مگه اینکه به ‌خواد به شمال ایتالیا که تو دامنه کوه‌های آلپه سفر کنه که آب و هوایی خنک تر از سواحل مدیترانه دارن.
چی بخوریم؟
غذا‌های ایتالیایی یکی از سالم ترین و پرطرفدارترین غذای ملله. ماده اصلی بیشتر غذاهای ایتالیایی سیره وتو بیشتر کشورهای دنیا هم از همین سبک آشپزی استفاده می‌شه.

بعضی از غذاهای معروف ایتالیایی:

چیکن پارمیجیانا (Chicken parmigiana)

غذایی از سینه مرغ و تخم مرغ که با سس پستو گوجه فرنگی و با اسپاگتی سرو می‌شه.

فتوچینی آلفردو (Fettuccine alfredo)

فتوچینی نوعی پاستای ایتالیاییه که مردم رم خیلی بهش علاقه دارن. این پاستا به شکل نوارهای صاف و ضخیمیه از ترکیب آرد و تخم‌مرغ درست شده و معمولاً همراه با راگوی گوشت و راگوی مرغ سرو می‌شه. سس آلفردو غذای فتوچینی رو بسیار خوشمزه تر ‌می‌کنه. این سس اولین بار بوسیله آشپز رستورانی اسم آلفردو و برای ویار بارداری همسرش درست می‌شه و بعد همه جا گیر می‌شه. مواد اولیه سس آلفردو کره، پنیر پارمسان و فلفله.

Linguine with clam sauce لینگوئینی با سس صدف

لینگولینی که به ایتالیایی معنیش می‌شه زبان‌های کوچک نوعی پاستای بلنده که مثل فتو چینی صاف و تخته ولی ضخامتش به باریکی اسپاگتیه. این نوع با سس صدف خورده می‌شه. سس صدف ترکیبی از نوعی صدف چرخ شده، روغن زیتون، سیر، آب لیمو و جعفریه و طعم شگفت انگیزی به لینگولینی می‌ده.

Lasagna لازانیا

لازنیا غذای مشهوری در همه نقاط جهانه ولی لازانیایی که تو ایتالیا می‌خورید رو نمی‌شه با هیچ لازنیا دیگه تو دنیا مقایسه کرد.

Veal marsala مارسالا گوساله

غذایی از گوشت گوساله خوابانده شده در مارسالا و قارچ

Chicken Saltimbocca چیکن سالتیمبوکا

این غذا از سینه مرغ، پارما، پنیر و گیاه مریم‌گلی درست می‌شه. سالتیمبوکا را معمولاً تو روغن یا آب‌نمک هم می‌خوابونن.

Saltim تو زبان ایتالیایی معنی جهنده می‌ده و bocca می‌شه دهان. به این غذا به این دلیل می‌گن سالتیمبوکا چون لقمه ای درست می‌شه و هر دونه اش رو می‌شه با یک لقمه خورد.

Pasta primavera پاستا پریماورا

نوعی پاستا با سبزیجات تازه.

Shrimp fra diavolo میگو با سس فرادیاولا

سس فرادیاولا به معنی برادر شیطان اسم نوعی سسه که به شدت تنده و با میگو سرو می‌شه. اگه با غذای تند مشکلی ندارین از این غذا به راحتی نگذرین.

Spaghetti with tomato sauce اسپاگتی با سس گوجه فرنگی

این غذا معروف ترین غذای ایتالیاست و تو همه رستوران‌ها به اسمش بر می‌خورین.

جدا از این‌که پیتزا که خواستگاهش تو ایتالیاست از هر مدل و شکلی که بخواین تو این کشور پیدا می‌شه و غذای اصلی فست فود ‌های این کشورو تشکیل می‌ده.

کجاهاش رو حتما بریم؟
کشور ایتالیا با پیشینه تاریخیِ طولانی سرشار از آثار تاریخی و طبیعیِ منحصر به فرده و به سختی می‌شه چند تا از برترین‌هاش انتخاب کرد.

بر اساس محاسبه ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان تو کشور ایتالیا واقع شده.

سنگ‌نگاره‌های وال کامونیکا

این اثر از بزرگترین کنده کاری‌های ما قبل تاریخ روی سنگ در جهان است. در این مجوعه بیش از ۱۴۰٫۰۰۰ نمودار و شکلک به روی صخره‌ها حک شده‌است.

کلیسای سانتا ماریا دله

کلیسای سانتا ماریا دله یک کلیسا و پرستشگاه در میلان و در شمال ایتالیا است در .این کلیسا نقاشی‌های دیواری معروف شام آخر اثر لئوناردو داوینچی دانشمند و نقاش ایتالیایی رو می‌تونید ببینید.

مناطق باستانی پمپئی، هرکولانیوم و توره آنونزیاتا

این مجموعه باستانی در نزدیکی ناپل واقع شده. بناهای و آثار باقی مانده شهر باستانی پمپئی که بر اثر فوران آتشفشان کوه وزوو ویران شده این مجموعه باستانی رو تشکیل می‌ده.

منطقه باستانی آگریجنتو و دره معابد Archaeological Area of Agrigento

منطقه باستانیآگریجنتو در سیسیل، جنوب ایتالیا واقع شده ومربوط به دوران حکومت یونانی‌ها در سرزمین ایتالیاست.

کلیسای جامع مودنا

این کلیسا نمونه منحصر به فردی از معماری رومی است که در شهر مودنا ایتالیا قرار دارد.

ویلای هادریان

منطقه‌ای باستانی رومی در تیولی اسپانیا.

جزیره پالماریا

این جزیره زیبا در دریای لیگوریا و در غربی‌ترین نقطه خلیج لا اسپزیا واقع شده و بزرگترین جزیره این خلیجه. سواحل زیبای جزیره پالماریا از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری ایتالیاست.

pic229717210001